Srijeda, 24.4. u 18:00 @ Kinoteka
Rijeka / River, 75’
R: Jennifer Peedom, Australia, 2021.
Rijeke su arterije našeg planeta. Gdje god prolaze pojavljuju se, preživljavaju i cvjetaju razni oblici života. Rijeke su oblikovale naše krajolike, s nama su od početaka civilizacija, protječu kroz naše kulture i snove. Ova filmsko-izvedbena suradnja redateljice Jennifer Peedom s Australskim komornim orkestrom ustvari je koncertni film, snažan spoj slike i glazbe. “Rijeka” nas vodi na putovanje prostorom i vremenom kroz povijest prirode i nas samih. Snimljen na preko šest kontinenata, oslanjajući se na nevjerojatnu fotografiju i satelitsko snimanje, film prati rijeke u 39 zemalja iz dosad neviđenih perspektiva. “Rijeka” je jedinstvno filmsko iskustvo, oda njihovoj divljini i veličanstvenosti, ali i uz upozorenje o njihovoj ranjivosti.
______________________________
Srijeda, 24.4. u 20 h @ Kinoteka
Moda, iz početka / Fashion Reimagined, 100’
R: Becky Hutner, Velika Britanija, 2022.
Modna dizajnerica Amy Powney iz kultnog brenda Mother of Pearl nova je zvijezda londonske modne scene. Odrasla nekonvencionalnim životom u ruralnoj Engleskoj s roditeljima aktivistima, Amy je oduvijek zabrinjavao poguban utjecaj modne industrije na okoliš. Kada osvoji željenu Vogueovu nagradu za najboljeg mladog dizajnera godine, Amy odlučuje novac od nagrade iskoristiti za stvaranje održive kolekcije od polja do gotovog odjevnog predmeta te transformirati čitavo svoje poslovanje. Njezino je putovanje vodi duboko u srž lanca nabave otkrivajući razorne cikluse, od deforestacije, preko mučenja životinja do samoubojstava poljoprivrednika. Njezina vlastita osobna revolucija postaje predvodnicom mnogo veće društvene promjene i odgovara nam na pitanje: kako bi točno izgledala “održiva moda”?
____________________________
Festival je financiran sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili AMPEU. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Četvrtak, 25.4. u 10 h @ Kinoteka
BLOK FILMOVA “Od malih nogu” (dob 8 – 11 godina)
Odabrani radovi:
Ekoit – nasukani kit, 7’
Grupa autora polaznika/ca Ljetne škole filma Šipan, 2023.
Probudi se za promjenu, 5’
AV klub OŠ Klinča Sela, 2024.
Učenje za održivi svijet: Klimatske promjene i globalno građanstvo, 4’
Autorica: Ela Lončar, učenica 6. razreda OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje
Mentorica: Sonja Kalanj
Em kugle, 3′
Autor: Leon Brčić (2021.), Filmska sekcija Osnovne škole Maria Martinolića, Mali Lošinj
Mentorica: Nataša Lukša
Oda smeću, 3′
Grupa autora polaznika/ca Škole stvaralaštva “Novigradsko proljeće”, MCC Skig, 2024.
Povratak Šipana, 10’
Grupa polaznika/ca radionice Ljetne škole igranog filma Šipan, 2022.
Faldur 6’
Ronan Simon, Francuska, 2023.
Imati deset/Being Ten, 19’
Fatemeh Jafari, Grčka, 2023.
Salmo, 9’
Paul Pajot, Francuska, 2023.
_____________________________
Četvrtak, 25.4. u 18 h @ Kinoteka
BLOK FILMOVA “Autonomni prostori”
Borbe za slobodne prostore! / Fighting where we stand: Struggles for autonomous spaces, 30′
R: SubMedia, SAD, 2021.
Autonomni prostori, u obliku skvotiranja kako zemlje tako zgrada i objekata, središta su kulture, alternativne scene i anarhističkih pokreta. Autonomni prostori predstavljaju otpor kapitalističkom sustavu te prikazuju drugačiji način življenja od konvencionalnog, zbog čega državni aparati ulažu mnogo resursa i energije u njihovo otklanjanje. Stoga, kreće borba za autonomiju i obranu prostora na kojima stojimo! U ovom kratkom filmu, koji je jedna od epizoda serijala “Trouble”, SubMedia nas upoznaje s tri borbe za autonomne prostore. Kamp Unist’ot’en, u Britanskoj Kolumbiji, podignut je kako bi blokirao izgradnju cjevovoda koji prolazi kroz teritorij naroda Wet’suwet’en. ZAD de Norte-Dame-des-Landes u Francuskoj, jedna je od poznatijih i dugogodišnjih obrana autonomnog prostora na području gdje vlasti namjeravaju sagraditi zračnu luku. Za kraj, vraćamo se u susjednu Sloveniju i upoznajemo sa skvoterskom kulturom Ljubljane. Čak i ako ove borbe poprimaju različite oblike i metode otpora, one proizlaze iz zajedničke odluke da se povuče crta u pijesku i da se prostor brani, pa što god da se desilo.
Najbolje upotrijebiti do: / Best use before:
R: Tihana Martinjak, Hrvatska, 2022.
Bacanje hrane jedan je od većih ekoloških problema s kojima se suočavamo u današnjem modernom svijetu. Dok jedni manje atraktivne prehrambene proizvode vide kao otpad, drugi za njih imaju kreativno i ukusno rješenje. Ovaj kratki film upoznati će nas s pristupom hrani koji u Hrvatskoj i svijetu prakticiraju kolektivi poput “Hrana, a ne oružje” (Food, not bombs!). “Najbolje upotrijebiti do:” spaja “dumpster diving” princip sakupljanja hrane s kulturom jednog od dugovječnijih zagrebačkih skvotova – Reciklaonicom.
** Poslije filmova slijedi tribina na istu temu / TBA **
__________________________
Četvrtak, 25.4. u 20 h @ Kinoteka
Planet klaunova / Clown’s planet, 75’
R; Héctor Carré, Španjolska, 2021.
Klaunovi svojom pojavom i nastupom donose olakšanje te ih ne shvaćamo preozbiljno. No, što su točno klaunovi aktivisti? U ovom dokumentarcu, Hectora Carrea, skupina klaunova, predvođena poznatim Patchom Adamsom, hrabro obilazi izbjegličke kampove u Palestini i sirotišta u Rusiji, u stanju prije ratova kojim danas svjedočimo. Oni svojom pojavom u mjestima pogođenim bolestima, ratom i nedaćama unose vedrinu i smijeh u živote djece i odraslih. Njihovo ismijavanje kako sebe tako i cjelokupne egzistencije i društvenih struktura djeluje iscjeljujuće. Uronite u svijet klaunova te čaroliju, smijeh, ljubav i iscjeliteljsku moć klaunskog svjetonazora.
______________________________
Festival je financiran sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili AMPEU. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Petak, 26.4. u 18 h @ Kinoteka
BLOK FILMOVA: Vjetar, blato i gljive
Dostavljeno vjetrom / Windshipped, 40’
R: Jon Bowermaster, SAD, 2022.
Jeste li se zapitali koliki put prijeđe predmet koji naručite preko interneta? Koliko goriva, emisija i ljudske energije se utroši da se dostava izvrši na vaš kućni prag u nekoliko dana? A kako bi izgledala alternativna i održivija vrsta dostave? Skupina mladih avanturista, vođena kapetanom Samom Merrettom, materijale, robu i pakete dostavljaju putem vjetra, koristeći jedrenjak koji plovi po rijeci Hudson do New Yorka. Upornim radom renovirali su škunu (tip jedrenjaka) iz 1940. godine te je osposobili da ponovno plovi i nadjenuli joj ime Apollonia. Svojim radom osvještavaju o negativnim posljedicama naručivanja preko Amazona na okoliš i ljudske živote podsjećajući da nisu izmislili toplu vodu, već se prijevoz robe jedrima vršio u prošlosti bez problema. Ovakav način prijevoza dobara ima minimalan utjecaj na okoliš, no podrazumijeva i naše odricanje od nekih komfora globaliziranog svijeta. “Dostavljeno vjetrom” podsjeća nas da nam gledanje u našu pred-ugljičnu prošlost može ponuditi neke od odgovora koji su nam potrebni za našu post-ugljičnu budućnost.
Svi smo mi od blata / We are all made out of mud, 24’
R: GAIA, Kosovo, 2023.
Dosta vam je zgrada i gradskog života? “Svi smo mi od blata” kratak je, ali inspirativan film koji nas upoznaje s ljudima i organizacijama koje su izgradile svoje domove koristeći stoljećima stare tehnike gradnje od prirodnih materijala – blata. Korištenjem prirodnih materijala istražujemo i povezanost ljudi sa zemljom i okolinom koja ih okružuje te o životu u zajednici i suživotu sa prirodom. Inspirativni projekti, zajednice i obitelji sa cijelog Balkana, koje su podijelile svoja iskustva življenja u simbiozi s prirodom bit će pravo nadahnuće za sve zainteresirane za prirodnu gradnju i nekonvencionalan način života.
Podzemni astronaut / Underground Astronaut, 17’
R: Marleine van der Werf, Italija, Nizozemska, 2023.
Ispod naših nogu krije se misterij. Složena podzemna mreža mikoriznih gljiva čuva ekosustave i održava ih na životu razmjenom hranjivih tvari i ugljika s gotovo svim biljkama na Zemlji. Začudo, čak i danas ne znamo sve detalje funkcioniranja tih sofisticiranih i drevnih sustava, kao niti kako su točno oni pogođeni klimatskim promjenama. “Podzemni astronaut” prati evolucijsku biologinju Toby Kiers, u njezinoj misiji mapiranja svjetskih mreža gljiva i razumijevanja njihovog ponašanja prije nego što bude prekasno. Zaronite u mokri i mirisni svijet tla i saznajte imamo li zaista budućnost, ako u njoj nema gljiva?
_________________________________
Petak, 26.4. u 20 h @ Kinoteka
Na dobrobit svih / Duty of care, 55’
R: Nic Balthazar, Belgija, 2022.
Tko je uistinu odgovoran za katastrofalne klimatske promjene? Kada govorimo o preuzimanju odgovornosti za štetu učinjenu okolišu i zajednicama često se nađemo u beskrajnom krugu argumenata, kritika i rasprava. No, Roger Cox i njegov tim odvjetnika pokrenuli su sudsku tužbu koja će obilježiti generacije borbe za okoliš i obogatiti ih pravnim alatima. Film “Na dobrobit građana” prati priču prvog odvjetnika koji je uspješno tužio nizozemsku vladu i naftnog giganta “Shell” u revolucionarnom sudskom slučaju, u kojem je presuđeno da aktivnosti koje uzrokuju klimatske promjene mogu biti proglašene nezakonitima. Ovaj presedan, koji je uznemirio parlamente i korporativne odbore diljem svijeta, potaknuo je val međunarodnih klimatskih tužbi, kojih je trenutno u svijetu preko 2000. Može li nas pravo i pravda uistinu zaštititi?
________________________________
Festival je financiran sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili AMPEU. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Subota, 27.4. u 17 h @ Kinoteka
Utopije: Pokret radnika bezemljaša / Utopias: Landless Worker’s Movement, 52’
R: Henri Poulain, Francuska, 2023.
Već 38 godina “Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra” odnosno “pokret radnika_ca bezemljaša” stvara prostore jednakosti, prehrambenog suvereniteta, obrazovanja i dijeljenja za one koji ne posjeduju ništa. Originalno nastao u Brazilu, gdje 3% stanovništva posjeduje dvije trećine sve obradive zemlje, pokret temelji svoje djelovanje na stavu da je pravno opravdano zauzeti neproduktivno zemljište, koje se ne koristi, kako bi ono ispunilo svoju društvenu funkciju. Ovaj društveni pokret jedan je od najvećih u Latinskoj Americi s neformalnim članstvom od oko 1,5 milijuna ljudi, upravo jer fizički omogućava siromašnim radnicima i poljoprivrednicima pristup zemlji i adresira društvena pitanja koja otežavaju postizanje vlasništva nad zemljom, kao što su nejednaka raspodjela prihoda, rasizam i seksizam. Pokret tako stvara utopijska mjesta gdje život doslovno pušta korijenje, nudeći stotinama tisuća žena, muškaraca i djece život koji je slobodan, održiv i samoizabran. Pokret je velika inspiracija manjih i brojnijim anarhističkim, radničkim i seljačkim pokretima diljem svijeta, a ovom prilikom upoznajemo neke od protagonistkinja i postulata njihove filozofije i djelovanja.
__________________________________
Subota, 27.4. u 18 h @ Kinoteka
Veće od nas samih / Bigger than us, 96’
R: Flore Vasseur, Francuska, 2021.
Ako te svijet oko tebe ponekad deprimira, ako misliš da smo kao civilizacija sve apatičniji i pasivniji, pogledaj “Veće od nas samih” za malo iskrene nade. Posvuda u svijetu tinejdžeri, mladi i odrasli na kreativne se načine bore za ljudska prava, klimu, slobodu izražavanja, socijalnu pravdu, pristup obrazovanju ili hrani. Za dostojanstvo, zemlju, budućnost i pravdu. I uspijevaju, mijenjaju sve. Od favela u Riju do udaljenih sela Malavija, od improviziranih čamaca s otoka Lezbosa do indijanskih ceremonija u planinama Colorado: Rene, Mary, Memory, Melati, Xiuhtezcat, Mohamad i Winnie otkrivaju veličanstven svijet hrabrosti i radosti, predanosti nečemu većem od sebe. U vremenu kada se čini da sve propada ili je već propalo, ovi nam mladi ljudi pokazuju što znači osjećati se živim u današnjem konfuznom svijetu.
_______________________________
Subota, 27.4. u 20 h @ Kinoteka
ZATVARANJE FESTIVALA
Gdje čovjek više ne vlada / Dove l’uomo non è più sovrano, 22’
R: Paolo Rossi, Nicola Rebora, Italija, 2022.
Kratki film “Gdje čovjek više ne vlada” upoznaje nas sa šumama i divljim životinjama Quattro Province Apenine regije u sjeverozapadnoj Italiji. Budući da je čovjek napustio ove planine, priroda je vratila svoje otete prostore: bukve su zauzele pašnjake, grabovi i hrastovi prekrili su neprohodna područja. U šumama kestena, danas samoniklim, obitavaju kune i divlje mačke. Oku civiliziranog čovjeka ova bi mjesta mogla izgledati kaotično i beživotno, no u sjeni velikih stabala nalaze se nove generacije jazavaca, lisica i vukova, koji od svojih roditelja uče sofisticirana pravila kako što dulje i kvalitetnije preživjeti u novoj divljini.
Sve što diše / All That Breathes, 91’
R: Shaunak Sen Indija, UK, SAD, 2022.
U jednom od najmnogoljudnijih gradova svijeta, dvojica braće, Nadeem i Saud, posvećuju svoje živote donkihotovskom nastojanju spašavanja crne lunje, veličanstvene ptice grabljivice koja je ključna za ekosustav New Delhija. Usred društvenih nemira i toksičnog okoliša, braća u svojoj improviziranoj podrumskoj bolnici danonoćno brinu za crne lunje koje padaju s neba u uznemirujućim brojevima. Redatelj Shaunak Sen istražuje vezu između ptica i braće koja im pomažu da se vrate na nebo, nudeći gledateljima očaravajuću kroniku suživota dviju vrsta. Pritom suptilno adresira i akutne društvene probleme poput rastuće islamofobije i alarmantne zagađenosti zraka. Ovaj poetičan i meditativan film o utočištu za ptice, koji je osvojio nagradu za najbolji dokumentarni film na Cannesu i na Sundanceu, uz nominaciju za Oscara i BAFTA-u, možda je doista nagovještaj dana kada ćemo shvatiti da ne bismo trebali praviti razlike između svega što diše jer svi smo mi zajednica zraka.
______________________________
Festival je financiran sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili AMPEU. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Ulična izložba radova učenika_ca umjetničkih škola,
Varšavska ulica u Zagrebu & Kinoteka
Iz ŠPUDA su sudjelovale učenice i učenici:
Ana Crnić, Fela Marić Holjevac, Sara Matušan, Lucija Jaklenec, Noa Jozić, Uma Ceronja, Mia Parađina, Gita Sertić Cajner, Antonia Mavračić
Hvala profesorima A. Saški Mutić, Mariu Jurjeviću i Andri Grdiniću!
Iz ŠUDIGA su sudjelovale učenice i učenici:
Lea Novak, Jana Kapusta, Amadeja Rigač, Ružica Suhić, Iva Ptičar, Dora Jurman, Lucija Gregurić, Franciska Kuna, Dora Mihovilić, Leonardo Kamenečki, Lana Grgić, Ela Štefek
Subota, 27.4 od 10 – 13 @ Zelena akcija (Frankopanska 1)
Radionica: Tekstil RASPETLJAN!
Tekstil je posvuda! U našoj odjeći, namještaju, igračkama pa čak i računalima! Ali koliko zapravo znate o tekstilu? Od čega se točno izrađuje? Koliko je doista održiv? Koliko daleko naša odjeća prijeđe prije nego što je kupimo? Kamo idu predmeti nakon što su donirani?
Na ovoj praktičnoj radionici zajedno ćemo obraditi:
– Materijali 101 – Koje tkanine odabrati?
– Životni ciklus tekstila, od sirovina do kraja životnog vijeka
– Utjecaji tekstilne industrije na planet i čovjeka
– Kako kritički razmišljati o tvrdnjama tvrtki i organizacija o njihovoj održivosti
– Pojmovi kružnog gospodarstva, sistemskog razmišljanja i rješenja
– Akcije koje se mogu poduzeti na kolektivnoj, poslovnoj i individualnoj razini
I sve to dok se zabavljate i igrate kao tim!
Radionicu igre Textiles Untangled (Tekstil RASPETLJAN!) kreirali su volonteri Green Donut-a. Nastala u Francuskoj 2019., Green Donut je udruga čija je misija promovirati model ekonomije krafni Kate Raworth (društvo koje napreduje unutar ekoloških i društvenih ograničenja) putem njihovih ozbiljnih igara i akcija u zajednici.
U Hrvatsku je ovu igru dovela UNMK (Udruga za nezavisnu medijsku kulturu) 2023. g preko projekta “Be aware and act” (“Budi svjestan i djeluj”) kojeg sufinanciraju Francusko veleposlanstvo u Republici Hrvatskoj i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Za radionicu prijavi se mailom na dragica.matekovic.rubic@gmail.com
_____________________________
Subota, 27.4. od 11 do 16 h @ Postaja
Radionica: Permakultura u Postaji
Okolišni filmski festival i grupa svježe „diplomiranih“ entuzijasta_kinja za permakulturu pozivaju vas na permakulturnu radionicu 27. travnja u skvotu Postaja. Vježbat ćemo kako napraviti povišenu vrtnu gredicu i kompostni wc.
Permakultura se često pogrešno tumači kao disciplina koja se bavi samo vrtlarenjem, no ona je ustvari jedan od najboljih alata koje imamo za izgradnju održivih sustava za život u skladu s prirodom.
Prošle jeseni je jedna četveročlana ekipa polaznika tečaja permakulturnog dizajniranja napravila permakulturni dizajn za zagrebački skvot Postaju. Taj dizajn uključuje permakulturna rješenja koja će doprinijeti životu u skvotu, ali i dati skvotu novu ulogu – ulogu permakulturnog vježbališta u kojem nastaje nova zajednica ljudi zainteresiranih za permakulturu.
Dosad je održana jedna vrlo uspješna radionica na kojoj su provedeni različiti projekti poput izrade kućica za šišmiše, sadnje šumskog vrta i uspostave zelene nadstrešnice. U ovoj sljedećoj radionici udružujemo se s OFF-om i zajedno vježbamo kako izraditi povišenu gredicu za uzgoj biljaka te kako napraviti kompostni wc, u skladu s načelima permakulture. Prije nego što se bacimo na posao objašnjavamo osnove permakulture, zato ne brini ako nemaš predznanje.
Mjesto i vrijeme održavanja: subota 27.4. od 11 do 16 sati
Molimo zainteresirane da se prijave na mail lorajic@protonmail.com
_____________________________
Subota, 27.4. od 14 do 16 h @ Muzej gljiva (Splavnica ul. 2 – Trg Bana Jelačića)
Predavanje: Mycelium za budućnost
Iz prirode dolaze odgovori: U Muzeju gljiva istražujemo kako gljive mogu biti ključ za rješavanje različitih izazova, od medicinskih do okolišnih!
Na predavanju ćemo istražiti kako gljive mogu biti rješenje za različite izazove s kojima se naš svijet suočava, uključujući medicinu, nutricionizam, očuvanje okoliša, ekološku poljoprivredu i graditeljstvo. Iskusni stručnjak za uzgoj ljekovitih gljiva, gospodin Petar Alebić, podijelit će s nama svoje bogato znanje i iskustvo. Nakon predavanja slijedi vođeni obilazak Muzeja s primjerima primjene gljiva kao rješenja za globalne izazove.
Molimo da potvrdite dolazak na mail: tizianapipp@yahoo.com
_____________________________
Subota, 20.4. @ tajna lokacija u Zagrebu
OFF warm-up party: DJ Mary & Ikonal
Okolišni filmski festival (OFF) poziva te na svoj službeni warm-up u subotu 20.4. na tajnoj lokaciji u Zagrebu od 22.00 do 4.00 sata.
Programom OFF-a već cijelo desetljeće nastojimo produbiti naše razumijevanje različitih okolišnih i društvenih kriza, što, budimo realni, zna biti dosta deprimirajuće. :)
Ove godine fokusiramo se na konkretna rješenja ovih kriza. Ona su lokalna, nacionalna i globalna, ali i praktična, politička i filozofska.
Ako se nas pita, plesni podij je mjesto na kojem se psihički i fizički oslobađamo, povezujemo i družimo te tako stvaramo privremene, a potencijalno i trajnije zajednice.
Kako na party?
– party je besplatan za sve posjetitelje_ice
– zbog specifične tajne (i uzbudljive ) lokacije, potrebno je prijaviti dolazak putem jednostavnog obrasca (tražimo samo nadimak i mail adresu)
– broj mjesta je ograničen te će prijavljeni na mail primiti potvrde i daljnje upute kako doći do party-ja
– party će se održati 20.4. od 22 h do 4 h u Zagrebu na lokaciji unutar tramvajske zone
– ostale informacije samo prijavljenima na mail
Što te očekuje?
Za dobro raspoloženje i plesne ritmove zadužena su dva kultna imena sa zagrebačke klupske scene: DJ Mary i Ikonal.
Dj Mary pionir je elektronske, industrijske i alternativne scene u Hrvatskoj od njenih samih početaka, kraja 80-ih početka 90-ih. Svoju DJ karijeru započeo je u klubu KSET u Zagrebu, od 1988. do 1992., a kasnije i u drugim klubovima. Član je kultnih experimental-ambient-industrial-elektronskih projekata od 90-ih godina do danas: TeHÔM, Principia Audiomatica, ex-Implant Code i novijeg Marythmetic.
Više od 30 godina DJ iskustva i glazbene produkcije, gorljivom predanošću i uvijek jedinstvenim izborom glazbe (varira od jednog do drugog seta). Uživa veliku popularnost i poštovanje na hrvatskoj sceni elektronske i eksperimentalne alter glazbe. Njegova duboka ljubav prema elektronici je izgradila jedinstveni glazbeni ukus, što je primarni izvor inspiracije za njegov rad. Njegovi setovi variraju između EBM-a, elektra, industriala, new beata, acida. Glazbeni ukus izgrađen na elektronskoj glazbi 80-ih i 90-ih dao mu je dobar temelj za danas, od elektra do industrijske, ambientalne, experimentalne i na drugoj strani technotičke glazbe koju prezentira po Hrvatskoj i Europi.
Ikonal je producent i DJ iz Zagreba te član kolektiva bRAVE. Elektronskom glazbom bavi se dugi niz godina, u početku kroz projekt How Convinient, a nakon toga i kroz samostalni projekt ikonal te zadnjih nekoliko godina kroz organizaciju bRAVE programa koji je u Zagreb doveo vrlo zanimljive producente i dje kao što su Helena Hauff, Andreas Gehm, Schwefelgelb, Identified Patient, Umwelt i dr.
Dosad je u suradnji sa raznim glazbenicima izdavao na izdavačkim kućama Return To Disorder, Gooiland Electro i Medical Records te Lab Personell. Glazba koju izvodi teško se može strpati u jednu ladicu jer se u njoj čuju utjecaji raznih žanrova, a trenutno pliva u EBM, electro, new beat, post punk i techno vodama. Glavni moto bRave kolektiva je: Manje svjetla, više mračne glazbe!
**Više info ovdje**